Poinformowany i bezpieczny. Funkcja rozpoznawania znaków drogowych w Škodach

Tomasz Budzik

Nawet nalepiej poinformowani, wypoczęci i uważni nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć błędów innych, dlatego Škoda dba o wszelkie ewentualności oferując Crew Protect Assistant oraz Front Assist z Pedestriam Monitor. Chyba każdemu, kto pokonuje samochodem dłuższe trasy, zdarzyło się przeoczyć jakiś znak. To mało komfortowa i niebezpieczna sytuacja. Oko i pamięć człowieka może jednak wspomóc elektronika nowoczesnego samochodu.

Wystarczy kilka przejażdżek po obcych krajach, by przekonać się, że polskie drogi należą do najbardziej nasyconych znakami drogowymi w Europie. Do tego doliczyć należy bogactwo ustawionych przy drogach reklam. W takim gąszczu łatwo przeoczyć te znaki, które są najważniejsze podczas jazdy. Z pomocą może nam jednak przyjść technika. W wielu samochodach dostępna jest opcja rozpoznawania znaków drogowych. W przypadku aut Škody jest ona realizowana za pomocą kamery umieszczonej za przednią szybą, w okolicy wstecznego lusterka. Jak to działa?

Kamera rejestruje widok przed samochodem, a odpowiedni algorytm przetwarzany przez komputer pokładowy interpretuje obraz, wyławiając znaki niektórych kategorii. Potem piktogramy przedstawiające te znaki prezentowane są na wyświetlaczu w sąsiedztwie zegarów – czyli w bezpośredniej bliskości oczu kierowcy. To pozwala na stałe kontrolowanie sytuacji i przypomnienie sobie, na przykład, wartości ograniczenia prędkości w każdej chwili.

Użytkownicy aut czeskiej marki mogą prowadzić bez niepotrzebnego stresu, bo system Škody potrafi rozpoznawać i prezentować znacznie szerszy repertuar znaków. Oprócz tych wskazujących wartość ograniczenia prędkości układ rozpoznaje również zakaz wyprzedzania oraz niektóre znaki ostrzegawcze – na przykład o śliskiej nawierzchni. Bardzo przydatną funkcją jest sygnalizowanie wjazdu pod prąd na ulicę jednokierunkową. W mieście ta funkcja może uchronić nas przed mandatem czy kolizją, a podczas wjeżdżania na autostradę przed ogromnym niebezpieczeństwem, a nawet poważnym wypadkiem.

Przed popełnieniem poważnego błędu ustrzec nas może wyświetlanie pomiędzy zegarami dostrzeżonego przez system znaku zakazu wyprzedzania. Ciekawą funkcją – w przypadku aut z fabrycznym zaczepem holowniczym – jest możliwość wprowadzenia do systemu informacji o holowanej przyczepie. Wówczas układ będzie wyświetlał również te znaki, które dotyczą tylko pojazdów ciągnących przyczepę i informował o limitach prędkości obowiązujących kierowców takich zestawów.

Na szczęście w przypadku aut Škody system korzysta nie tylko z odczytywanych dzięki kamerze znaków, ale też informacji pochodzących z systemu nawigacji. Dzięki temu nawet w warunkach ograniczonej widoczności elektroniczny asystent może pomóc kierowcy w dostosowaniu prędkości do limitu, a co za tym idzie zwiększyć jego bezpieczeństwo i obniżyć ryzyko otrzymania mandatu.

System rozpoznawania znaków drogowych nie jest jedynie interesującym gadżetem. Funkcjonalność ta realnie zwiększa bezpieczeństwo i zapewnia kierowcy spokój podczas podróży nieznanymi drogami.

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.